Ekonomi

Brent Petrolü Düşüyor

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 90,35 dolardan işlem görüyor.

Cuma gününü 90,65 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugünkü 10,01 prestijiyle kapanışa göre yüzde 0,33 düşüşle 90,35 dolar oldu. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün varili 87,06 dolardan satıldı.

Piyasada kar amaçlı alımlar, ABD’de faiz oranlarına ilişkin belirsizlik ve ülkede talebin zayıflayacağı endişeleri nedeniyle fiyatlar geriledi.

Geçen hafta yılın en yüksek seviyesine ulaşan petrol fiyatları, bu hafta dünyanın en büyük petrol tüketen ülkesi ABD’den gelen enflasyon verileri öncesinde kısmi düşüş gösterdi. Piyasalar, yüksek enflasyonun ABD ekonomisinde yavaşlamaya neden olacağı ve ham petrol talebini olumsuz etkileyeceği endişesiyle fiyatlanıyor. Seyahatlerin yoğun olduğu yaz sezonunun sona ermesiyle birlikte ABD’deki yakıt talebinin de önümüzdeki aylarda azalması bekleniyor.

Ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık petrol piyasası raporları da bu hafta açıklanacak. Uzmanlar, küresel arz ve talep konusunda geleceğe dair ipuçları içerecek varsayımları yakından takip edecek.

Öte yandan ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırlıyor. Dolar endeksi art arda sekiz hafta boyunca yükselerek son altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı. ABD dolar endeksi Cuma günkü kapanışa göre yüzde 0,50 düşüşle 104.187 oldu. Zayıflayan doların talebi artırarak petrolü diğer ülkeler için daha ucuz hale getirmesi bekleniyor.

Teknik olarak Brent petrolünde 90,96 dolar ile 91,09 dolar aralığının direnç, 90,32 ile 90,13 dolar aralığının ise güçlenme bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

basmakci-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu