Haber

Karabulut’un ailesi mezarının açılmasını istedi: Bakanlıktan Cem Garipoğlu kararı

Münevver Karabulut’u 14 yıl önce İstanbul’da katleden Cem Garipoğlu davasında değerli bir gelişme yaşandı. Karabulut ailesinin Garipoğlu’nun mezarını açmak için yaptığı başvuru reddedildi.

14 yıl önce katledilen Münevver Karabulut’un katili Cem Garipoğlu’nun İstanbul Bahçeşehir’de mezarının açılmasıyla ilgili başvuruda yeni bir gelişme oldu.

Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre Münevver Karabulut’un babası Süreyya Karabulut, katil Cem Garipoğlu’nun ölmediği iddiası üzerine mezarının açılması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık tarafından mezarının açılmamasına karar verildi.

Münevver Karabulut, 2009 yılında Cem Garipoğlu tarafından katledildi. Cinayetin ardından 197 gün firar eden Garipoğlu yakalanarak cezaevine gönderildi. Cem Garipoğlu, 2014 yılında cezaevinde intihar etti. İntihardan 8 yıl sonra Garipoğlu ailesi, Münevver Karabulut’un öldürüldüğü odada poz verdi.

Bu fotoğraf karesi Türkiye’nin gündemine oturdu. Bunun Cem Garipoğlu’nun kaçışı ya da kaçırılması olduğuna inanan baba Süreyya Karabulut, mezarının açılması için suç duyurusunda bulundu.

GÖSTERGE AÇMA İSTEĞİ

Cem Garipoğlu’nun cezaevinde intihar etmediğini ve firar ettiğini öne süren Münevver Karabulut’un babası, avukatı Rezan Epözdemir aracılığıyla ilk suç duyurusunu yaptı. Yapılan ilk başvuru savcılık tarafından “kovuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle reddedildi.

Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebini reddeden savcılık, yaptığı incelemede, merhumdan alınan DNA profili ile Cem Garipoğlu’nun anne ve babasından alınan DNA örnekleri arasında yüzde 99,99 uyum olduğunu belirtti. Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Anabilim Dalı.

İKİNCİ KEZ REDDEDİLDİ

Kararın ardından Karabulut Ailesi’nin avukatı Dr. Rezan Epözdemir harekete geçerek ret kararına karşı suç duyurusunda bulundu. Epözdemir’in 3 ay önce üst mahkemeye yaptığı itiraz sonuçlandı. Ağır Ceza Mahkemesi, Cem Garipoğlu’nun mezarının açılmasına izin vermeyerek takipsizlik kararı verdi.

Her iki mahkemenin de ret kararı vermesinin ardından baba Süreyya Karabulut, avukatı aracılığıyla şikayeti Adalet Bakanlığı’na taşıdı. Yapılan başvuruda, iki mahkemenin ret kararı verildiğini ve bu karara itiraz ettiklerini belirterek, Cem Garipoğlu’nun mezarının açılmasını talep etti.

Aylardır beklenen karar açıklandı. Baba Süreyya Karabulut’un dilekçesinde Adalet Bakanlığı’nın Cem Garipoğlu’nun mezarının açılması talebi reddedildi.

KAYNAK: HABERTURK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu